Marcin Ignasiak - Radca Prawny

Marcin Ignasiak - Radca Prawny

PL EN DE

Jak wygląda procedura udzielenia zgody na edukację domową?

Strona główna » Aktualności » Jak wygląda procedura udzielenia zgody na edukację domową?

wielkość tekstu: A | A | A

Z poprzedniego wpisu: Czy mogę uczyć dziecko w domu? Kilka uwag o edukacji domowej wiesz już, że jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko uczyło się w ramach edukacji domowej, musisz uzyskać decyzję dyrektora szkoły. 

 

Jak złożyć wniosek o kształcenie dziecka w trybie edukacji domowej?

Wniosek składamy do dyrektora wybranej przez nas szkoły, w której dziecko będzie zaliczać przedmioty. Przed wybraniem szkoły warto zapoznać się z listą szkół przyjaznych edukacji domowej. Dzięki temu nie tylko zminimalizujemy ryzyko odmowy, ale też ułatwimy dziecku (i sobie) zdawanie corocznych egzaminów. 

Ważne by pamiętać, że szkoła, do której zapisujemy dziecko, musi znajdować się w województwie miejsca zamieszkania tego dziecka. Miejsce zamieszkania to miejsce faktycznego przebywania dziecka, a nie miejsce jego zameldowania. Co do zasady, miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkiwania jego rodziców, tego rodzica któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub tego, któremu powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Skoro już przy władzy rodzicielskiej jesteśmy, warto wspomnieć, że wybór szkoły - a więc także decyzja o edukacji domowej - należy do istotnych spraw dziecka, dla których wymagana jest wspólna zgoda prawnych opiekunów dziecka. Sądy orzekające rozwód często przyznają prawo do decydowania o istotnych sprawach obojgu rodzicom, nawet jeśli jednemu z nich ograniczają wykonywanie władzy rodzicielskiej. Może zatem okazać się, że przed złożeniem wniosku o edukację domową, musisz skontaktować się z drugim rodzicem. Jeżeli między rodzicami nie ma zgody w tej kwestii, niezbędne będzie uzyskanie rozstrzygnięcia sądu. 

 

Termin na złożenie wniosku 

Z poprzedniego wpisu wiesz już, że w tryb edukacji domowej można wejść w każdej chwili trwającego roku szkolnego. Tym samym wniosek możemy złożyć w dowolnym czasie – zarówno przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego jak i w jego trakcie. Dyrektorzy szkół z reguły ustalają jakiś konkretny, ogólny termin, np. do 31 sierpnia danego roku, więc warto spytać w wybranej szkole. Przegapienie tego terminu nie skutkuje jednak odmową, ale będzie on rozpatrywany w bardziej indywidualnym trybie, co może przedłużyć procedurę. 

 

Jakich dokumentów potrzebujesz? 

1) oświadczenie o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej;

2) podpisane zobowiązanie, że dziecko przystąpi do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych; 

co ciekawe zobowiązanie podpisują też rodzice dzieci przedszkolnych, które nie przystępują do egzaminów, ale ustawodawca najwyraźniej o tym zapomniał :) 

3) opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej 

UWAGA! 

Składając wniosek do 24 maja 2020 roku nie musimy dołączać opini z poradni. 

Działalność poradni jest ograniczona w czasie stanu epidemii!

 

A co jeśli dyrektor nie wyrazi zgody? 

Dyrektor ma 30 dni na wydanie decyzji.

Decyzja ta nie ogranicza się tylko do czysto formalnego zatwierdzenia wniosku. Dyrektor może odmówić udzielenia zgody na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą. Dlatego właśnie warto sprawdzić, czy szkoła, którą wybraliśmy, jest przyjazna edukacji domowej. 

Jeżeli dyrektor odmówił wyrażenia zgody, możesz złożyć odwołanie do kuratora oświaty. Teoretycznie nie musisz uzasadniać odwołania. Wystarczy, że z pisma wynika, że nie zgadzasz się z decyzją dyrektora szkoły. Szczegółowo i profesjonalnie uzasadnione odwołanie istotnie zwiększa jednak Twoje szanse na powodzenie, więc warto zwrócić się o pomoc do prawnika. 

 

Jeżeli masz jakieś pytania co do edukacji domowej, zachęcam do skorzystania z formularza kontaktowego.  

czytano: 551 razy

autor: marcinignasiak.pl

data dodania: 2020-05-13 10:51:34

Oferta

  • doradztwo prawne
  • sporządzanie umów
  • prowadzenie postępowań sądowych
  • obrót nieruchomościami
  • wsparcie przedsiębiorców
  • zakładanie firm i doradztwo

Formularz zapytaniowy

Radca Prawny - Marcin Ignasiak
40-389 Katowice, ul. Woźniaka 7
tel: +48 518 398 597
e-mail: kancelaria@marcinignasiak.pl

Radca Prawny - Marcin Ignasiak
40-425 Kroczyce, Lgota Murowana 29C
tel: +48 518 398 597
e-mail: kancelaria@marcinignasiak.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna