Marcin Ignasiak - Radca Prawny

Marcin Ignasiak - Radca Prawny

PL EN DE

Brak zgody drugiego rodzica na edukację domową

Strona główna » Aktualności » Brak zgody drugiego rodzica na edukację domową

wielkość tekstu: A | A | A

W poprzednim wpisie (Jak wygląda procedura udzielenia zgody na edukację domową?) zasygnalizowaliśmy, że decyzja o wyborze edukacji domowej wymaga zgodnej woli obojga rodziców. Dziś trochę więcej na ten temat. 

 

Władza rodzicielska

Na początek, warto pamiętać, że władza rodzicielska nie zawsze przysługuje obojgu rodzicom. Sąd może odebrać, zawiesić albo ograniczyć jednemu z rodziców wykonywanie władzy rodzicielskiej. W przypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej sądy wskazują zakres tego ograniczenia. Zazwyczaj też pozostawiają rodzicowi z ograniczoną władzą rodzicielską prawo do decydowania w kwestiach związanych z edukacją dziecka. Może jednak zdarzyć się, że ograniczenie polega na odebraniu tego właśnie uprawnienia, dobrze więc dokładnie sprawdzić, jak to wygląda w naszej sytuacji. 

Jeżeli tylko jedno z rodziców wykonuje władzę rodzicielską w zakresie decyzji o edukacji dziecka, sprawa jest jasna. Procedura opisana w tym wpisie nie ma zastosowania.   

W przypadku gdy władzę rodzicielską wykonuje dwójka rodziców, każde z nich osobno jest uprawnione do wykonywania tej władzy. Czyli w większości przypadków, wystarczy zgoda jednego z rodziców - zazwyczaj tego, z którym dziecko mieszka. Zasada ta nie dotyczy jednak "istotnych spraw dziecka", co do których rodzice muszą zdecydować wspólnie. 

Kodeks nie precyzuje, jakie sprawy dziecka są na tyle "istotne", by kwalifikować się do powyższego wymagania. Sytuacje, w których rodzice nie wychowywują wspólnie dzieci są jednak na tyle częste, że sądy rozpatrują całą masę tego typu spraw i wykształciły już ustaloną praktykę. Jeżeli sytuacja Cię dotyczy, to wiesz zapewne, że nie możesz na przykład tak po prostu wyrobić dla dziecka paszportu i wyjechać z dzieckiem za granicę bez zgody drugiego rodzica. 

Do takich spraw należy też wybór szkoły, a zwłaszcza wybór edukacji domowej. Jeżeli rodzice nie wychowują dziecka wspólnie, drugi rodzic musi wyrazić zgodę na nauczanie dziecka w tym trybie.

 

Co zrobić w przypadku braku zgody jednego z rodziców?

Oczywiście, zabrzmi to banalnie ale zawsze najlepiej dojść do porozumienia, dokładając wszelkich możliwych starań w tym zakresie.

Pomocna może okazać się rola profesjonalnego mediatora. Mediator jest osobą niezależną i pomoże pokierować rozmową pomiędzy rodzicami i wyjaśnić motywacje, obawy i niepokoje drugiej strony. Dzięki temu wypracowanie wzajemnego porozumienia będzie łatwiejsze.

Jeśli nie pomoże nawet mediator, rodzic zdecydowany na edukację domową, może złożyć wniosek do sądu. Wówczas to sąd podejmie decyzję po wysłuchaniu obu stron (o ile to możliwe). Ewentualna zgoda sądu zastąpi zgodę drugiego rodzica.

Pamiętaj, że prawo zostawia w takim przypadku sędziemu sporą swobodę. Sędzia według własnego uznania podejmie ostateczną decyzję, a trzeba pamiętać, że edukacja domowa nie jest jeszcze w Polsce popularna. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby przedstawić taką argumentację, która przekona sędziego, że właśnie edukacja domowa jest zgodna z najlepszym interesem dziecka. 

czytano: 415 razy

autor: marcinignasiak.pl

data dodania: 2020-05-19 11:50:14

Oferta

  • doradztwo prawne
  • sporządzanie umów
  • prowadzenie postępowań sądowych
  • obrót nieruchomościami
  • wsparcie przedsiębiorców
  • zakładanie firm i doradztwo

Formularz zapytaniowy

Radca Prawny - Marcin Ignasiak
40-389 Katowice, ul. Woźniaka 7
tel: +48 518 398 597
e-mail: kancelaria@marcinignasiak.pl

Radca Prawny - Marcin Ignasiak
40-425 Kroczyce, Lgota Murowana 29C
tel: +48 518 398 597
e-mail: kancelaria@marcinignasiak.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna